Нарастващ брой кредитори и инвеститори са изправени пред необходимостта да предприемат спешни мерки за подобряване ликвидността на инвестициите в офисни и жилищни сгради в цяла Европа.
За да отговори на някои от най-актуалните въпроси, от една страна, на инвеститори, реализиращи проекти в сферата на недвижимите имоти, а от друга - на финансиращите институции, адвокатска кантора Wolf Theiss проведе семинар на тема "Преструктуриране на инвестициите в недвижими имоти".
Катерина Краева и Антония Маврова - старши адвокати в Wolf Theiss, споделиха с присъстващите иновативни за българския пазар правни способи, спомагащи за постигане на допълнителна ликвидност, като например трансформиране на дълга в капитал, емитиране на облигации от дружеството, предоставяне на обезпечение върху активи, неизползвани до този момент (като търговските марки). Сред разработените от Wolf Theiss методи и структури, представени на семинара, са такива, фокусиращи се върху възможностите за постигане на договорености между длъжникa, банката и инвеститор, интересуващ се от придобиването на проблемния актив.
Алтернативни методи, които кантората практикува във връзка с придобиването на проблемни активи, са също така погасяването на дълга чрез datio in solutum (даване вместо изпълнение), или, както е разпространено в бизнеса, "придобиване на собственост срещу дълг". Wolf Theiss сподели успешния си опит при преструктуриране на дълга на собственик на търговски център, необслужващ кредита си, чрез придобиване на търговския център от дружество, свързано с кредитора.
За пръв път на българския пазар бе представено и новосформираното дружество Re-Structure, предлагащо специално разработената от Wolf Theiss услуга за пазара на недвижимите имоти, комбинираща правна, финансова и техническата експертиза. Щефан Чои, директор на Re-Structure, представи на гостите характерните проблеми, свързани със сделките за преструктуриране на недвижимо имущество, както и подробен анализ на видовете активи според фазата им на развитие и потенциалната им готовност за продажба и/или нужда на преструктуриране, и подобряване на тяхната стойност преди продажбата. Г-н Чои също така направи и оценка на предимствата и недостатъците на придобиването на проблемни активи чрез постигане на договореност с длъжника, както и със средствата на принудителното придобиване.
За подробен и актуален анализ на състоянието на българския пазар и тенденциите за развитието му в семинара взе участие и Атанас Гаров, изпълнителен директор на българския филиал на международната консултантска компания Colliers International. Публикувано в stroitelstvo.info